Warning: Undefined array key "action" in /home/u1128324/bugununincileri.com/wp-content/themes/feed-me-seymour/functions.php on line 2

DOLU YAĞ TULUMU

Eylül 12, 2023

Bir Mucize: DOLU YAĞ TULUMU

Ashâb-ı Kirâm’dan Enes bin Mâlik radıyallâhü anh’in annesi Ümmü Süleym radıyallâhü anhâ’nın bir keçisi vardı. Bir gün, keçisinin sütünden yaptığı yağı, bir tuluma doldurup hizmetçisi Zeyneb’e, “Ey Zeyneb! Bunu, Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem’e götürüver, ekmeklerine katık yaparlar.” dedi. O da götürüp arz etti.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.), (yanında bulunanlara) “Tulumu boşaltıp iade edin.” buyurdular. Onlar da tulumu boşaltıp geri verdiler. Zeyneb (r. anhâ), tulumu getirip evdeki bir direğe astı. O sırada Ümmü Süleym (r. anhâ) evde değildi.

Bir müddet sonra Ümmü Süleym (r. anhâ), eve geldi, tulumun yağ dolu bir hâlde direkte asılı olduğunu ve tulumdan yağın sızmakta olduğunu gördü. Hizmetçisine, “Ey Zeyneb! Ben sana, bu yağ tulumunu Resûlullah Efendimize (s.a.v.) götür, dememiş miydim?” diye sordu.

O da “Ben, istediğinizi yaptım. Eğer bana inanmıyorsanız beraber Resûlullâh’a (s.a.v.) gidelim.” dedi. Sonra beraberce Resûlullah’ın (s.a.v.) huzuruna vardılar. Ümmü Süleym (r. anhâ), ‘Yâ Resûlallah! Ben Zeyneb’le size, içinde yağ olan bir tulum arz etmiştim.” dedi.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) de “Evet, o, tulumu getirdi.” buyurdular. Ümmü Süleym (r. anhâ) “Sizi, hidâyetle ve hak din ile gönderen Allâhü Teâlâ’ya yemin olsun ki o tulum, şu anda yağ dolu ve altından yağ sızıyor.” dedi.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.), “Buna neden şaşırıyorsun ey Ümmü Süleym! Muhakkak Allâhü Teâlâ, seni onunla tekrar rızıklandırıyor.” buyurdular.

Comments are closed.

Links

Calendar

 • Şubat 2024
  P S Ç P C C P
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  26272829