Warning: Undefined array key "action" in /home/u1128324/bugununincileri.com/wp-content/themes/feed-me-seymour/functions.php on line 2

Günün Hikayesi

Ocak 1, 2012

BESMELENİN FAZÎLETİ

Müslüman, bir işe başlarken besmele çeker ki; “Ben bu işi kendim için değil, Allah nâmına, onun emriyle ve ancak onun için yapıyorum.” demiş olur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ düstûrunu her hayırlı işin anahtarı gibi ihsan etmiş ve bu edeb ve terbiyeyi; bütün ümmetin mühim işleri ve ihtiyaçlarının evvelinde uyacakları bir sünneti seniyye kılmıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Besmele her kitabın anahtarıdır.” ve “Bismillâhirrahmânirrahîm ile başlanmayan her (meşrû ve mübah olan) iş güdüktür (hayır ve bereketi azdır).” buyurmuştur.

Elbette Allâhü Teâlâ’nın ismiyle başlanmayan herhangi bir iş onun katına arz olunmaz, olunmayınca da ebter, güdük kalır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

• “Cebrâil (a.s.) bana vahiy getirdiğinde ilk indirdiği şey ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’dir.”

• “Hoca bir talebeye ‘besmele oku’ dediği zaman, o hocaya, talebeye ve anne babasına cehennemden berât yazılır.”

• “Bir vartaya (içinden çıkılması zor bir vaziyete) düştüğünde ‘Bismillâhirrahmânirrahîm, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azîm’ de. Çünkü Allâhü Teâlâ, bundan dolayı o kimseyi -dilerse- her türlü belâdan korur.”

• “Bir kimse evine girerken ve yemek yerken besmele çekerse, şeytan, kardeşlerine ve arkadaşlarına ‘Bu gece (Allâh’ın ismi zikredildiği için) sizin ne kalacak yeriniz, ne de akşam yemeğiniz var,’ der. Şâyet o kimse eve girerken besmele çekmezse şeytan, yardımcılarına, ‘Gece kalmak için burada yeriniz var,’ der. Yemek yerken de besmele çekmezse, ‘Bu gece hem kalacak yeriniz, hem de akşam yemeği var’, der.”

Comments are closed.

Links

Calendar

 • Temmuz 2024
  P S Ç P C C P
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031