Günün Hadisi Şerifi

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 8, 2021

قَالَ ‬رَسُولُ ‬اللهِ ‬صَلَّى ‬اللهُ ‬عَلَيْهِ ‬وَسَلَّمَ: ‬إِنَّ ‬الْمَيِّتَ ‬يَعْرِفُ ‬مَنْ ‬يَحْمِلُهُ ‬وَمَنْ ‬يَغْسِلُهُ ‬وَمَنْ ‬يُدْلِيهِ ‬فِي ‬قَبْرِهِ. (‬حم Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem şöyle buyurdular: “Muhakkak vefat eden kişi, kendisini (tabutunu) kimin taşıdığını, kimin yıkadığını ve kabrine kimin koyduğunu bilir (tanır).” (Müsned-i Ahmed bin Hanbel)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 24, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَيْسَ عِنْدَ اللّهِ يَوْمٌ وَلَا لَيْلَةٌ تَعْدِلُ اللَّيْلَةَ الْغَرَّاءَ وَالْيَوْمَ الْأَزْهَرَ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ indinde, gecesi nurlu, gündüzü parlak olana (yani Cuma gününe) muâdil, başka hiçbir gün ve gece yoktur.” (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 22, 2020

قَالَ النَّبِىُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ لِلْكَعْبَةِ لِسَانًا وَشَفَتَيْنِ وَلَقَدِ اشْتَكَتْ إِلَى اللهِ فَقَالَتْ: يَا رَبِّ قَلَّ عُوَّادِي وَقَلَّ زُوَّارِي فَأَوْحَى اللهُ عَزَّ وَجَلَّ إِلَيْهَا إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا خُشَّعًا سُجَّدًا يَحِنُّونَ إِلَيْكِ كَمَا تَحِنُّ الْحَمَامَةُ إِلَى بَيْضَتِهَا. (طس) Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Muhakkak Kâbe’nin bir dili iki dudağı vardır. Cenâb-ı Hakk’a şikâyette bulundu ve dedi […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 28, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا تَابَ الْعَبْدُ أَنْسَى اللهُ الْحَفَظَةَ ذُنُوبَهُ وَأَنْسَى ذَلِكَ جَوَارِحَهُ وَمَعَالِمَهُ مِنَ الْأَرْضِ حَتَّى يَلْقَى اللهَ وَلَيْسَ عَلَيْهِ شَاهِدٌ مِنَ اللهِ بِذَنْبٍ. (كر) Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kul, tevbe ettiği zaman Allâhü Teâlâ, onun günahlarını hafaza meleklerine unutturur. Kezâ bunu, onun uzuvlarına ve yeryüzünde o günâhı bilenlere de […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 27, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا أَسَأْتَ فَأَحْسِنْ. (طب) Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Bir kötülük yaptığın zaman, peşinden hemen bir iyilik yap.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 31, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَشَدُّ النَّاسِ حَسْرَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ رَجُلٌ أَمْكَنَهُ طَلَبُ الْعِلْمِ فِي الدُّنْيَا فَلَمْ يَطْلُبْهُ وَرَجُلٌ عَلَّمَ عِلْمًا فَانْتَفَعَ بِهِ مَنْ سَمِعَهُ مِنْهُ دُونَهُ. (فيض   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kıyâmet günü insanların en şiddetli pişmanlık duyacak olanı dünyâda ilim öğrenme imkânı bulup da onu talep etmeyen […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 30, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَقُولُ ابْنُ آدَمَ مَالِي مَالِي وَهَلْ لَكَ مِنْ مَالِكَ إِلَّا مَا تَصَدَّقْتَ فَأَمْضَيْتَ أَوْ أَكَلْتَ فَأَفْنَيْتَ أَوْ لَبِسْتَ فَأَبْلَيْتَ. (ت   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Âdemoğlu ‘benim malım, benim malım’ deyip durur. Acaba sadaka verip âhirete bıraktığından veya yiyip tükettiğinden veyahut giyip eskittiğinden başka malın […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 29, 2020

جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: إِنَّ أَبِي شَيْخٌ كَبِيرٌ لَا يَسْتَطِيعُ الْحَحَّ أَفَأَحُحُّ عَنْهُ؟ قَالَ: نَعَمْ حُحَّ عَنْ أَبِيكَ. (طص   Bir adam Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve selleme gelerek: “Yâ Resûlallah, babam ihtiyardır, haccetmeye güç yetiremiyor. Onun adına hac yapabilir miyim?” diye sordu. “Evet, babanın adına hac yap.” buyurdular. (Taberânî, […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 28, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اِعْلَمْ أَنَّكَ لَا تَسْجُدُ لِلهِ سَجْدَةً إِلَّا رَفَعَكَ اللهُ بِهَا دَرَجَةً وَحَطَّ عَنْكَ بِهَا خَطِيئَةً. (حم Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Bil ki, muhakkak Allah için yaptığın her bir secde sebebiyle Allâhü Teâlâ seni(n mertebeni) yüce bir dereceye yükseltir ve günahlarını da siler.” (Müsned-i Ahmed bin […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 27, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وُزِنَ حِبْرُ الْعُلَمَاءِ بِدَمِ الشُّهَدَاءِ فَرَجَحَ عَلَيْهِمْ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Âlimlerin mürekkebi, şehitlerin kanı ile tartıldı da âlimlerin mürekkebi onlardan ağır geldi.” (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 26, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْبِرُّ حُسْنُ الْخُلُقِ وَالْإِثْمُ مَا حَاكَ فِي صَدْرِكَ وَكَرِهْتَ أَنْ يَطَّلِعَ عَلَيْهِ النَّاسُ. (م Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İyilik, güzel ahlâktan ibârettir. Günah ise senin vicdanını rahatsız eden ve insanların muttali olmasından hoşlanmadığın şeydir.” (Sahîh-i Müslim)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 25, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: سَيَأْتِي عَلَيْكُمْ زَمَانٌ لَا يَكُونُ فِيهِ شَيْءٌ أَعَزَّ مِنْ ثَلَاثٍ: دِرْهَمٌ حَلَالٌ أَوْ أَخٌ يُسْتَأْنَسُ بِهِ أَوْ سُنَّةٌ يُعْمَلُ بِهَا. (طس Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Üzerinize öyle bir zaman gelecek ki o zamanda üç şeyden daha kıymetli hiçbir şey olmayacak: Helâl bir dirhem (kazanç), kendisiyle […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 24, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ أَمَامَكُمْ عَقَبَةً كَئُودًا لَا يَجُوزُهَا الْمُثْقَلُونَ. (ك   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak önünüzde aşılması güç, sarp yokuşlar (meşakkatli bir dünyâ ve âhiret hayâtı) vardır. (Günah) yüklü olanlar, onları geçemezler.” (Hâkim, el-Müstedrek)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 23, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ تَعَالَى يَبْغُضُ كُلَّ عَالِمٍ بِالدُّنْيَا جَاهِلٍ بِالْآخِرَةِ. (فيض   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak Allâhü Teâlâ dünyaya âit işleri öğrenip de âhiret hakkında câhil kalan kimselere buğzeder.” (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 22, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَا عَجَبًا كُلَّ الْعَجَبِ لِلْمُصَدِّقِ بِدَارِ الْحَيَوَانِ وَهُوَ يَسْعَى لِدَارِ الْغَرُورِ. (هب   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ebedî hayâta; âhiret hayâtına inanıp da (hep) aldanış yurdu olan dünyâ için çalışana pek çok hayret ederim.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 21, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ آثَرَ مَحَبَّةَ اللهِ عَلَى مَحَبَّةِ النَّاسِ كَفَاهُ اللهُ مُؤْنَةَ النَّاسِ. (مسند الشهاب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim, Allah sevgisini, insanların sevgisine tercih ederse, Allah, onu insanlara muhtaç etmez ve insanların zararı o kimseye dokunmaz.” (Kuzâî, Müsnedü’ş-Şihâb)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 20, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ عِنْدَ لِسَانِ كُلِّ قَائِلٍ فَلْيَتَّقِ عَبْدٌ رَبَّهُ وَلْيَنْظُرْ مَاذَا يَقُولُ. (هب   Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak Allah Azze ve Celle, her söyleyenin söylediğini işitir ve bilir. O hâlde kul, Rabb’inden korksun ve ne söyleyeceğini iyi düşünsün.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 19, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ يُحِبُّ الْعُطَاسَ وَيَكْرَهُ التَّثَاؤُبَ. (خ Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ (kulun vücudunun sıhhat ve hafifliğine sebep olan) aksırığı sever, (gafletine sebep olan) esnemeyi de fenâ görür.” (Sahîh-i Buhârî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 18, 2020

قَرَأَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: {وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ اُمَّةٌ يَدْعُونَ اِلَى الْخَيْرِ} ثُمَّ قَالَ: اَلْخَيْرُ اتِّبَاعُ الْقُرْآنِ وَسُنَّتِي. (ابن كثير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem “Ve sizden hayra dâvet eden bir cemâat (topluluk) bulunsun…” (meâlindeki) âyet-i kerîmeyi okuduktan sonra “Hayır, Kur’ân-ı Kerîm’e ve benim sünnetime tâbi olmaktır.” buyurdular. (Tefsîr-i İbn-i Kesîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 17, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا كَانَ يَوْمُ الْجُمُعَةِ فَزِعَ لَهُ الْخَلَائِقُ إِلَّا الْجِنُّ وَالْإِنْسُ وَإِنَّهُ لَتُضَاعَفُ فِيهِ الْحَسَنَةُ وَتُضَاعَفُ فِيهِ السَّيِّئَةُ. (حلية Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Cuma günü olduğu zaman, cinler ve insanlar hâriç bütün mahlûkât, o günden (kıyâmet kopacağından) korkarlar. Ve muhakkak cuma gününde iyilikler(in sevâbı) katlanır, kötülükler(in […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 16, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا كَانَ الْعَبْدُ يَعْمَلُ عَمَلًا صَالِحًا فَشَغَلَهُ عَنْهُ مَرَضٌ أَوْ سَفَرٌ كُتِبَ لَهُ كَصَالِحِ مَا كَانَ يَعْمَلُ وَهُوَ صَحِيحٌ مُقِيمٌ. (د Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Sâlih bir ameli devamlı işleyen bir kulu, hastalık veya sefer, o ameli işlemekten alıkoysa, sıhhatli ve mukîm olduğu hâlde o […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 15, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اِتَّبِعُوا الْعُلَمَاءَ فَاِنَّهُمْ سُرُجُ الدُّنْيَا وَمَصَابِيحُ الْآخِرَةِ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “(İlmiyle amel eden) âlimlere tâbî olunuz. Zîrâ onlar, dünyanın (doğru yolu gösteren) ışıkları ve âhiretin kandilleridirler.” (Sûyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 14, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: رَحِمَ اللهُ عَبْدًا قَالَ خَيْرًا فَغَنِمَ أَوْ سَكَتَ عَنْ شَرٍّ فَسَلِمَ. (رياض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ (şu mü’min) kula rahmetiyle muâmele etsin ki o kul hayır söyler de kazanır veya şerden sükût eder de selâmete erer.” (Nevevî, Riyâzü’s-Sâlihîn)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 13, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مِفْتَاحُ الْجَنَّةِ الصَّلَاةُ وَمِفْتَاحُ الصَّلَاةِ الْوُضُوءُ. (ت Resûlullâh Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Cennetin anahtarı namazdır, namazın anahtarı da abdesttir.” (Sünen-i Tirmizî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 12, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ رُوحَ الْقُدُسِ جِبْرِيلَ عَلَيْهِ السَّلَامُ أَخْبَرَنِي آنِفًا : إِنَّ خَيْرَ أُمَّتِكَ بَعْدَكَ أَبُو بَكْرٍ اَلصِّدِّيقُ Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Rûhu’l-Kudüs Cebrâîl Aleyhisselam az önce bana şöyle haber verdi: ‘Senden sonra ümmetinin en hayırlısı Ebû Bekr-i Sıddîk’tır.” (Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu’cemu’l-Evsat)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 11, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنْ لَمْ تَغُلَّ أُمَّتِي لَمْ يَقُمْ لَهُمْ عَدُوٌّ أَبَدًا. (طس Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Eğer ümmetim (emânete) hıyânet etmezlerse hiçbir düşman asla onlara karşı duramaz.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 10, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا صَلَّى فِي الْعَلَانِيَةِ فَأَحْسَنَ وَصَلَّى فِي السِّرِّ فَأَحْسَنَ قَالَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ هٰذَا عَبْدِي حَقًّا Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Muhakkak bir kul namazını insanların gördüğü yerde de görmediği yerde de (ihlâsla ve ta’dîl-i erkâna riâyet ederek) güzelce kılarsa Allah azze ve celle […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 9, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا قَصَّرَ الْعَبْدُ فِى الْعَمَلِ اِبْتَلَاهُ اللهُ بِالْهَمِّ. (جامع الاحاديث Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kul, (sâlih) amellerinde noksanlık gösterdiği zaman, Allâhü Teâlâ onu üzüntüye mübtelâ kılar.” (Suyûtî, Câmiu’l-Ehâdîs)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 8, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: حَيَاتِي خَيْرٌ لَكُمْ تُحَدِّثُونَ وَنُحَدِّثُ لَكُمْ وَوَفَاتِي خَيْرٌ لَكُمْ تُعْرَضُ عَلَيَّ أَعْمَالُكُمْ فَمَا رَأَيْتُ مِنْ خَيْرٍ حَمِدْتُ اللهَ عَلَيْهِ وَمَا رَأَيْتُ مِنْ شَرٍّ اِسْتَغْفَرْتُ اللهَ لَكُمْ. (البزار Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Hayatta olmam sizin için hayırlıdır, benimle konuşursunuz ben de sizinle konuşurum. Vefatım da sizin için hayırlıdır. Amelleriniz […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 7, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: رَحْمَةُ اللهِ عَلَى خُلَفَائِي قَالُوا وَمَنْ خُلَفَاؤُكَ يَا رَسُولَ اللهِ قَالَ الَّذِينَ يُحْيُونَ سُنَّتِي وَيُعَلِّمُونَهَا النَّاسَ. (كر Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem: “Allâh’ın rahmeti, halîfelerimin üzerine olsun.” buyurdular. “Sizin halîfeleriniz kimlerdir, yâ Resûlallah?” dediler. “Sünnetimi ihyâ edenler ve onu insanlara öğretenlerdir.” buyurdular. (İbn-i Asâkir, Târîh-i Dımaşk)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 6, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ أَرَادَ الْآخِرَةَ وَسَعَى لَهَا سَعْيَهَا كَتَبَ اللهُ لَهُ غِنَاهُ فِى قَلْبِهِ فَكَفَّ عَلَيْهِ ضَيْعَتَهُ فَيُصْبِحُ غَنِيًّا وَيُمْسِى غَنِيًّا. (جامع الاحاديث Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim âhireti murad eder ve onun için ona lâyık bir gayret ile çalışırsa, Allâhü Teâlâ zenginliğini o kimsenin kalbine yazdırır. […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 5, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَوْ وُزِنَ إِيمَانُ أَبِي بَكْرٍ بِإِيمَانِ أَهْلِ الْأَرْضِ لَرُجِّحَ بِهِمْ. (هب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ebûbekir’in îmânı yeryüzü halkının îmânı ile tartılsa elbette hepsinden ağır gelirdi.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 4, 2020

إِنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ سُئِلَ عَنْ أَفْضَلِ الْأَعْمَالِ فَقَالَ إِيمَانٌ بِاللهِ وَجِهَادٌ فِي سَبِيلِ اللهِ عَزَّ وَجَلَّ وَحَجٌّ مَبْرُورٌ. (حم “Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve selleme, amellerin en fazîletlisinden suâl olundu da ‘Allâhü Teâlâ’ya îman etmek, Allah Azze ve Celle yolunda cihâd etmek ve kabul olunmuş hacdır’ buyurdular.” (Müsned-i Ahmed bin Hanbel)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 3, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَنْ يُدْخِلَ أَحَدًا عَمَلُهُ الْجَنَّةَ قَالُوا وَلَا أَنْتَ يَا رَسُولَ اللهِ قَالَ لَا وَلَا أَنَا إِلَّا أَنْ يَتَغَمَّدَنِيَ اللهُ بِفَضْلٍ وَرَحْمَةٍ Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) “Hiçbir kişiyi ameli cennete girdirmez.” buyurdular. “Yâ Resûlallâh! Sizi de mi?” dediler. ‘Evet, Allâh’ın fazlı ve rahmeti bürümedikçe yalnız ibâdetim beni de […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 2, 2020

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْإِيمَانُ بِضْعٌ وَسَبْعُونَ شُعْبَةً فَأَفْضَلُهَا قَوْلُ لَا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَأَدْنَاهَا إِمَاطَةُ الْأَذَى عَنِ الطَّرِيقِ وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنَ الْإِيمَانِ. (ن Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Îman, yetmiş küsur şûbedir: En üst mertebesi ‘Lâ ilâhe illallâh’ demektir; en alt mertebesi ise insanlara eziyet verecek şeyi yoldan kaldırmaktır. […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Kasım 29, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ لَزِمَ الْاِسْتِغْفَارَ جَعَلَ اللهُ لَهُ مِنْ كُلِّ هَمٍّ فَرَجًا وَمِنْ كُلِّ ضِيقٍ مَخْرَجًا وَرَزَقَهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ. (ه Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim istiğfâra devam ederse Allâhü Teâlâ ona her kaygıdan bir kurtuluş, her darlıktan bir çıkış yolu yaratır ve onu hiç ummadığı […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 9, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ غَدَا إِلَى الْمَسْجِدِ لَا يُرِيدُ إِلَّا أَنْ يَتَعَلَّمَ خَيْرًا أَوْ يُعَلِّمَهُ كَانَ لَهُ كَأَجْرِ حَاجٍّ تَامٍّ حَجُّهُ. (طب Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Kim bir mescide sadece bir hayrı öğrenmek veya öğretmek maksadıyla giderse onun için makbul bir hac yapan hacının ecri gibi ecir vardır.” […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 8, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ فِي الْجَنَّةِ نَهْرًا يُقَالُ لَهُ رَجَبٌ أَشَدُّ بَيَاضًا مِنَ اللَّبَنِ وَأَحْلَى مِنَ الْعَسَلِ، مَنْ صَامَ يَوْمًا مِنْ شَهْرِ رَجَبٍ سَقَاهُ اللهُ مِنْ ذَلِكَ النَّهْرِ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak ki cennette Receb denilen ve sütten daha beyaz, baldan daha tatlı bir nehir […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 7, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَمْسُ لَيَالٍ لَا يُرَدُّ فِيهِنَّ الدُّعَاءُ: لَيْلَةُ الْجُمُعَةِ وَأَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْ رَجَبٍ وَلَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ وَلَيْلَةُ الْعِيدِ وَلَيْلَةُ النَّحْرِ. (هب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Beş gece vardır ki, bu gecelerde yapılan duâlar reddolunmaz: Cuma gecesi, Receb ayının ilk gecesi, Şâban ayının on beşinci yani […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 6, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: رَجَبٌ شَهْرٌ عَظِيمٌ يُضَاعِفُ اللهُ فِيهِ الْحَسَنَاتِ فَمَنْ صَامَ يَوْمًا مِنْ رَجَبٍ فَكَأَنَّمَا صَامَ سَنَةً. (طب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Receb ayı büyük bir aydır. Allâhü Teâlâ bu ayda sevapları kat kat verir. Receb ayından bir gün oruç tutan, bir sene oruç tutmuş gibidir.” (Taberânî, […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 4, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ أَحْسَنَ فِيمَا بَيْنَهُ وَبَيْنَ اللهِ كَفَاهُ اللهُ مَا بَيْنَهُ وَبَيْنَ النَّاسِ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Bir kimse Allâhü Teâlâ ile kendi arasındaki hususları (vazîfelerini ve ibâdetlerini) güzel yaparsa Allâhü Teâlâ da insanlarla o kimse arasındaki hususlarda ona kâfîdir.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 3, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خُلِقْتُ أَنَا وَأَبُو بَكْرٍ وَعُمَرُ مِنْ طِينَةٍ وَاحِدَةٍ. (كنز Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ben, Ebûbekir ve Ömer bir topraktan yaratıldık.” (Kenzü’l-Ummâl)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 2, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ أَوْحَى إِلَيَّ أَنْ تَوَاضَعُوا حَتَّى لَا يَفْخَرَ أَحَدٌ عَلَى أَحَدٍ. (ه Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak Allâh Azze ve Celle, bana (şöyle söylememi) vahyetti: Mütevâzı olunuz. Hatta hiçbir kimse diğer bir kimseye karşı övünmesin.” (Sünen-i İbn-i Mâce)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Mart 1, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: صَلُّوا عَلَيَّ فَإِنَّ صَلَاتَكُمْ عَلَيَّ زَكَاةٌ لَكُمْ. (الجامع الصغير Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Bana salevat okuyunuz. Muhakkak ki bana salevat okumanız, sizin için (manevî) bir temizliktir.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 28, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: حُبُّ الثَّنَاءِ مِنَ النَّاسِ يُعْمِي وَيُصِمُّ. (فيض Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İnsanların övmesin(i beklemek ve övülmek)ten hoşlanmak, (gözleri hakkı görmekten) kör ve (kulakları hakkı işitmekten) sağır eder.” (Feyzu’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 25, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: يَا مَعْشَرَ التُّجَّارِ إِنَّ الشَّيْطَانَ وَالْإِثْمَ يَحْضُرَانِ الْبَيْعَ فَشُوبُوا بَيْعَكُمْ بِالصَّدَقَةِ. (ت Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ey tüccarlar topluluğu! Muhakkak şeytan ve günah, alışverişte hazır bulunurlar. O hâlde alışverişinize sadaka karıştırın (yani sadaka verin ki hatâ ve günahlarınıza keffâret olsun).” (Sünen-i Tirmizî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 24, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ تَعَالَى يُحِبُّ أَنْ يَرَى عَبْدَهُ تَعِبًا فِي طَلَبِ الْحَلَالِ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ, kulunu helal kazanma uğrunda yorulmuş hâlde görmeyi sever.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 23, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلثَّابِتُ فِي مُصَلَّاهُ بَعْدَ صَلَاةِ الصُّبْحِ يَذْكُرُ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ حَتَّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ أَبْلَغُ فِي طَلَبِ الرِّزْقِ مِنَ الضَّرْبِ فِي الْآفَاقِ. (كنز Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Sabah namazından sonra güneş doğuncaya kadar Allâh Azze ve Celle’yi zikrederek namaz kıldığı yerde beklemek, rızık talebinde bütün yeryüzünü […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 22, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَيْرُ النَّاسِ مُؤْمِنٌ فَقِيرٌ يُعْطِي جُهْدَهُ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İnsanların en hayırlısı, fakir mümindir ki gücünün yettiğini infâk eder (verir).” (Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 20, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خِيَارُ اُمَّتِى مَنْ دَعَا إِلَى اللهِ وَحَبَّبَ عِبَادَهُ إِلَيْهِ. (كنز Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ümmetimin en hayırlıları, Allâh’a davet eden ve kullarını Allâh’a sevdirendir.” (Kenzü’l-Ummâl)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 18, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ تَكَفَّلَ اللهُ لَهُ بِرِزْقِهِ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim ilim talep ederse, Allâhü Teâlâ onun rızkına kefil olur.” (Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 16, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: عَلَيْكُمْ بِالْحَبَّةِ السَّوْدَاءِ فَإِنَّ فِيهَا شِفَاءً مِنْ كُلِّ دَاءٍ إِلَّا السَّامَ يَعْنِي الْمَوْتَ. (حم Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ve her ilim, sâhibi üzerine kıyâmet günü bir vebaldir, ancak ilmi ile amel eden kimse müstesnâ.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 14, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْعِبَادَةُ فِي الْهَرْجِ كَهِجْرَةٍ إِلَيَّ) .م Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Fitne ve fesad zamanında ibâdet etmek, bana hicret etmek gibidir.” (Sahîh-i Müslim)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 13, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ مِنْ أَسْوَأِ النَّاسِ مَنْزِلَةً مَنْ أَذْهَبَ آخِرَتَهُ بِدُنْيَا غَيْرِهِ. (ط Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak başkasının dünyası uğruna kendi âhiretini hebâ edenler (kıyâmet günü Allah indinde) derece bakımından insanların en kötülerindendir.” (Müsned-i Tayâlisî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 12, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَصْلَتَانِ لَا تَجْتَمِعَانِ فِي مُؤْمِنٍ: اَلْبُخْلُ وَسُوءُ الْخُلُقِ. (ت Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İki haslet vardır ki (kâmil) müminde bir arada bulunmaz: Cimrilik ve kötü ahlâk.” (Sünen-i Tirmizî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 9, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَا مِنْ أَحَدٍ يَمُوتُ إِلَّا نَدِمَ قَالُوا: وَمَا نَدَامَتُهُ يَا رَسُولَ اللهِ؟ قَالَ: إِنْ كَانَ مُحْسِنًا نَدِمَ أَنْ لَا يَكُونَ ازْدَادَ، وَإِنْ كَانَ مُسِيئًا نَدِمَ أَنْ لَا يَكُونَ نَزَعَ. (ت Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Ölen hiçbir kimse yoktur ki pişmanlık duymasın.” buyurdular. (Ashâb-ı Kirâm) “Onun pişmanlığı nedir, yâ Resûlallah?” […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 7, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ أَحَبَّ قَوْمًا حَشَرَهُ اللهُ فِي زُمْرَتِهِمْ. (طب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim bir topluluğu severse, Allâhü Teâlâ o kimseyi o toplulukla beraber haşreder.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 6, 2019

قَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَا أَحَدٌ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ يُحِبُّ أَنْ يَرْجِعَ إِلَى الدُّنْيَا وَلَهُ مَا عَلَى الْأَرْضِ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا الشَّهِيدُ يَتَمَنَّى أَنْ يَرْجِعَ إِلَى الدُّنْيَا فَيُقْتَلَ عَشْرَ مَرَّاتٍ لِمَا يَرَى مِنَ الْكَرَامَةِ. (ق Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 3, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ مِنَ السَّرَفِ أَنْ تَأْكُلَ كُلَّ مَا اشْتَهَيْتَ. (ه Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak canının çektiği her şeyi yemen israftandır.” (Sünen-i İbn-i Mâce)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 2, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ اخْتَارَنِي وَاخْتَارَ لِي أَصْحَابًا فَجَعَلَ لِي بَيْنَهُمْ وُزَرَاءَ وَأَنْصَارًا وَأَصْهَارًا، فَمَنْ سَبَّهُمْ فَعَلَيْهِ لَعْنَةُ اللهِ وَالْمَلَائِكَةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِينَ لَا يُقْبَلُ مِنْهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ صَرْفٌ وَلَا عَدْلٌ. (طب Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Muhakkak Allâhü Teâlâ beni seçti, benim için de Ashâbımı seçti. Ve onların arasından bana vezirler, […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Şubat 1, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خِيَارُ الْمُؤْمِنِينَ الْقَانِعُ وَشِرَارُهُمُ الطَّامِعُ. (شهاب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Müminlerin en hayırlıları kanâatkâr olanlarıdır, en şerlileri de tamahkâr olanlarıdır.” (Kuzâî, Müsnedü’ş-Şihâb)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 31, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ مَأْدُبَةُ اللهِ فَاقْبَلُوا مِنْ مَأْدُبَتِهِ مَا اسْتَطَعْتُمْ. (مى Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak şu Kur’ân-ı Kerîm, Allâhü Teâlâ’nın ziyâfeti (mesâbesinde)dir. O hâlde onun ziyâfetinden, gücünüz yettiği kadarını kabul edin.” (Sünen-i Dârimî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 30, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَا كَرِهْتَ أَنْ يَرَاهُ النَّاسُ مِنْكَ فَلَا تَفْعَلْ بِنَفْسِكَ إِذَا خَلَوْتَ. (كنز Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “İnsanların sende görmelerini istemediğin şeyi, yalnız başına kaldığın zaman da yapma.” (Kenzü’l-Ummâl)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 29, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ لَوْ أَخْطَأْتُمْ حَتَّى تَمْلَأَ خَطَايَاكُمْ مَا بَيْنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ ثُمَّ اسْتَغْفَرْتُمُ اللهَ عَزَّ وَجَلَّ لَغَفَرَ لَكُمْ Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Muhammed’in nefsi kudretinde olan Allâh’a yemin ederim ki, sizler günah işleseniz ve hatta günahlarınız gök ve yer arasını doldursa, sonra da […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 28, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلصُّبْحَةُ تَمْنَعُ الرِّزْقَ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Sabah uykusu (fecir ile güneşin doğması arasındaki vakitte uyumak), rızka mâni olur.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 27, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَيْرُ النَّاسِ أَقْرَؤُهُمْ وَأَفْقَهُهُمْ فِى دِينِ اللهِ أَتْقَاهُمْ لِلّٰهِ وَآمَرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهَاهُمْ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأَوْصَلُهُمْ لِلرَّحِمِ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “İnsanların en hayırlısı, (Kur’ân-ı Kerîm’i tecvidine riâyetle) en çok okuyanı, Allâh’ın dîninde en fakîh olanı (fıkhı en iyi bileni), Allah’tan en çok korkanı, insanlara mârûfu (dînin […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 27, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْمُؤْمِنُونَ كَرَجُلٍ وَاحِدٍ إِنِ اشْتَكَى رَأْسُهُ اِشْتَكَى كُلُّهُ وَإِنِ اشْتَكَى عَيْنُهُ اِشْتَكَى كُلُّهُ. (حم Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Müminler, tek bir adam gibidir. Başı ağrıdığında bütün vücudu acı duyar. Gözü ağrıdığında bütün vücudu acı duyar.” (Müsned-i Ahmed)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 26, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ كَثُرَ هَمُّهُ وَغَمُّهُ فَلْيُكْثِرْ مِنَ الْاِسْتِغْفَارِ. (كنز Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kimin (gelecek) kaygısı ve (geçmişe dair) üzüntüsü artarsa istiğfârı çoğaltsın.” (Kenzü’l-Ummâl)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 25, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ تَعَالَى يُبَاهِي بِالشَّابِّ الْعَابِدِ الْمَلَائِكَةَ يَقُولُ: اُنْظُرُوا إِلَى عَبْدِي تَرَكَ شَهْوَتَهُ مِنْ أَجْلِي. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Muhakkak Allâhü Teâlâ kendisine ibâdet eden genç ile meleklerine karşı iftihar eder ve: ‘Şu kuluma bakınız, benim için nefsinin arzu ve isteklerini terk etti’ buyurur.” […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 24, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: وَعَلِيُّ بْنُ أَبِى طَالِبٍ أَلَبُّ أُمَّتِى وَأَشْجَعُهَا. (جمع الجوامع Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ve Ali bin Ebû Tâlib, ümmetimin en akıllısı ve en şecâatlisidir.” (Suyûtî, Cem’u’l-Cevâmi’)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 23, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْهُومَانِ لَا يَشْبَعَانِ: مَنْهُومٌ فِي الْعِلْمِ لَا يَشْبَعُ مِنْهُ وَمَنْهُومٌ فِي الدُّنْيَا لَا يَشْبَعُ مِنْهَا. (هب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Hırslı iki kişi vardır ki onlar doymazlar: İlme karşı hırslı olan, ilme doymaz; dünyaya karşı hırslı olan, dünyaya doymaz.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 22, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: كُلُّ الذُّنُوبِ يُؤَخِّرُ اللهُ مَا شَاءَ مِنْهَا إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلَّا عُقُوقَ الْوَالِدَيْنِ فَإِنَّ اللهَ تَعَالَى يُعَجِّلُهُ لِصَاحِبِهِ فِي الْحَيَاةِ قَبْلَ الْمَمَاتِ Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ, bütün günahlar(ın cezâların)dan dilediklerini kıyâmet gününe te’hir eder. Ancak ana-babaya âsi olmak müstesnâ. Zîra onun cezâsı, sahibine […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 21, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا صَلَّى فِي الْعَلَانِيَةِ فَأَحْسَنَ وَصَلَّى فِي السِّرِّ فَأَحْسَنَ قَالَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ هٰذَا عَبْدِي حَقًّا Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Muhakkak bir kul namazını insanların gördüğü yerde de görmediği yerde de (ihlâsla ve ta’dîl-i erkâna riâyet ederek) güzelce kılarsa Allah azze ve celle […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 20, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اُطْلُبُوا الْخَيْرَ دَهْرَكُمْ كُلَّهُ وَتَعَرَّضُوا لِنَفَحَاتِ رَحْمَةِ اللهِ، فَإِنَّ لِلّٰهِ نَفَحَاتٍ مِنْ رَحْمَتِهِ يُصِيبُ بِهَا مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَسَلُوا اللهَ أَنْ يَسْتُرَ عَوْرَاتِكُمْ وَيُؤَمِّنَ رَوْعَاتِكُمْ. (هب Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Bütün hayatınız boyunca hayrı talep edin ve Allâhü Teâlâ’nın rahmet nefhalarına (kalblerinizi tasfiye, nefislerinizi tezkiye ederek O’na yaklaştırıcı […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 19, 2019

عَنْ سُفْيَانَ بْنِ عَبْدِ اللهِ الثَّقَفِيِّ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ : قُلْتُ يَا رَسُولَ اللهِ حَدِّثْنِي بِأَمْرٍ أَعْتَصِمُ بِهِ قَالَ: قُلْ رَبِّيَ اللهُ ثُمَّ اسْتَقِمْ. (ك Süfyân bin Abdullah es-Sekafî (radıyallâhü anh) dedi ki: “Resûlullah Efendimize (sallallâhü aleyhi ve sellem): ‘Yâ Resûlallah, kendisine yapışacağım bir şeyi bana tavsiye ediniz’ dedim. Buyurdular ki: ‘Rabbim Allah de, […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 18, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَيْسَ يَتَحَسَّرُ أَهْلُ الْجَنَّةِ عَلَى شَيْءٍ إِلَّا عَلَى سَاعَةٍ مَرَّتْ بِهِمْ لَمْ يَذْكُرُوا اللهَ عَزَّ وَجَلَّ فِيهَا. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Cennet ehli, Allâh Azze ve Celle’yi zikretmeden geçirdikleri vakitlerden başka hiçbir şeye hayıflanmazlar.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 17, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ سَرَّهُ أَنْ يَسْبِقَ الدَّائِبَ الْمُجْتَهِدَ فَلْيَكُفَّ عَنِ الذُّنُوبِ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Her kimi, gayretle devamlı amel edenlerin önüne geçmek sevindirirse günahlardan sakınsın.” (Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 16, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَشْرَافُ أُمَّتِي حَمَلَةُ الْقُرْآنِ وَأَصْحَابُ اللَّيْلِ. (هب Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Ümmetimin en şereflileri, Kur’ân okuyup, ezberleyip onunla amel eden ve geceleri ibâdet edenlerdir.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 15, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اِذَا أَتَى عَلَىَّ يَوْمٌ لَا اَزْدَادُ فِيهِ عِلْمًا يُقَرِّبُنِى اِلَى اللهِ عَزَّ وَجَلَّ فَلَا بُورِكَ لِى فِى طُلُوعِ شَمْسِ ذَلِكَ الْيَوْمِ. (طب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Üzerime bir gün gelir de o günde beni Allah Azze ve Celle’ye yaklaştıracak ilmimi artırmazsam o günün güneşinin doğmasında […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 14, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ مِنَ النَّاسِ مَفَاتِيحَ لِلْخَيْرِ مَغَالِيقَ لِلشَّرِّ، وَإِنَّ مِنَ النَّاسِ مَفَاتِيحَ لِلشَّرِّ مَغَالِيقَ لِلْخَيْرِ، فَطُوبَى لِمَنْ جَعَلَ اللهُ مَفَاتِيحَ الْخَيْرِ عَلَى يَدَيْهِ، وَوَيْلٌ لِمَنْ جَعَلَ اللهُ مَفَاتِيحَ الشَّرِّ عَلَى يَدَيْهِ. (ه Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Muhakkak insanlardan bazıları, hayrın anahtarları ve şerrin kilitleridir. İnsanlardan bazıları da şerrin anahtarları, hayrın […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 13, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَوَّلُ الْوَقْتِ رِضْوَانُ اللهِ، وَأَوْسَطُهُ رَحْمَةُ اللهِ، وَآخِرُهُ عَفْوُ اللهِ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “(Namazı) vaktin evveli(nde kılmak) Allâhü Teâlâ’nın rızâsına sebeptir, ortası(nda kılmak) rahmetine sebeptir, âhiri(nde kılmak) ise affına sebeptir.” (Feyzü’l-Kadîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 12, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: قَالَ اللهُ تَعَالَى: إِنَّ أَحَبَّ عِبَادِي إِلَيَّ الَّذِينَ يَتَحَابُّونَ فِيَّ، وَالَّذِينَ يَعْمُرُونَ مَسَاجِدِي، وَالَّذِينَ يَسْتَغْفِرُونَ بِالْأَسْحَارِ، فَأُولَئِكَ الَّذِينَ إِذَا أَرَدْتُ بِخَلْقِي عَذَابًا ذَكَرْتُهُمْ فَصَرَفْتُ عَذَابِي عَنْ خَلْقِي. (هب Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdular: “Allâhü Teâlâ şöyle buyurdu: Kullarımın bana en sevgili olanları, benim rızam için birbirini sevenler, mescitlerimi îmâr edenler […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 11, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَنْ يُدْخِلَ أَحَدًا عَمَلُهُ الْجَنَّةَ قَالُوا وَلَا أَنْتَ يَا رَسُولَ اللهِ قَالَ لَا وَلَا أَنَا إِلَّا أَنْ يَتَغَمَّدَنِيَ اللهُ بِفَضْلٍ وَرَحْمَةٍ. Resûlullah (sallallâhü aleyhi ve sellem) “Hiçbir kişiyi ameli cennete girdirmez.” buyurdular. “Yâ Resûlallâh! Sizi de mi?” dediler. ‘Evet, Allâh’ın fazlı ve rahmeti bürümedikçe yalnız ibâdetim beni de […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 10, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ بُيُوتَ اللهِ فِي الْأَرْضِ الْمَسَاجِدُ وَإِنَّ حَقًّا عَلَى اللهِ أَنْ يُكْرِمَ مَنْ زَارَهُ. (فيض Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Allâhü Teâlâ’nın yeryüzündeki (rahmetinin ve meleklerinin inmesi için seçtiği) evleri mescitlerdir. Ve muhakkak kendisini ziyârete (ibâdet etmek için mescidlere) gelen kimseye ikram etmek Allah üzerine haktır.” […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 9, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ حَافَظَ عَلَى شُفْعَةِ الضُّحَى غُفِرَ لَهُ ذُنُوبُهُ وَإِنْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ. (ت Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim iki rekât duhâ namazını kılmaya devam ederse günahları –deniz köpüğü kadar (çok) da olsa- bağışlanır.” (Sünen-i Tirmizî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 8, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَيْرُ شَبَابِكُمْ مَنْ تَشَبَّهَ بِكُهُولِكُمْ وَشَرُّ كُهُولِكُمْ مَنْ تَشَبَّهَ بِشَبَابِكُمْ. (الجامع الصغير Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Gençlerinizin en hayırlısı, olgun yaşa gelenlerinize benzemeye çalışandır. Olgun yaşta olanlarınızın en şerlisi de gençlerinize benzemeye çalışandır.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 7, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اِذَا أَمْسَيْتَ فَلَا تَنْتَظِرِ الصَّبَاحَ وَاِذَا اَصْبَحْتَ فَلَا تَنْتَظِرِ الْمَسَاءَ وَخُذْ مِنْ صِحَّتِكَ لِمَرَضِكَ وَمِنْ حَيَاتِكَ لِمَوْتِكَ Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Akşama erdin mi, (amel etmek için) sabahı bekleme, sabaha erdin mi akşamı bekleme. Sıhhatli olduğun zaman hastalık hâlin için hazırlık yap. Hayatta iken de […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 6, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: فَاطِمَةُ سَيِّدَةُ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “(Kızım) Fâtıma cennet kadınlarının efendisidir.” (Hadîs-i Şerîf, Müsned-i Ahmed bin Hanbel)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 5, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ صَلَّى فِي لَيْلَةٍ بِمِائَةِ آيَةٍ لَمْ يُكْتَبْ مِنَ الْغَافِلِينَ، وَمَنْ صَلَّى فِي لَيْلَةٍ بِمِائَتَيْ آيَةٍ فَإِنَّهُ يُكْتَبُ مِنَ الْقَانِتِينَ. (ك Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim yüz âyet okuyarak gece namaz kılarsa gâfillerden yazılmaz. Kim de iki yüz âyet okuyarak gece namaz kılarsa muhakkak o […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 4, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَكْرِمُوا بُيُوتَكُمْ بِبَعْضِ صَلَاتِكُمْ. (ك Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Namazların bir kısmını (nâfileleri) evlerinizde kılarak evlerinize ikramda bulununuz (nurlandırınız).” (Hâkim, el-Müstedrek)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 3, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَوْلَى النَّاسِ بِي يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَكْثَرُهُمْ عَلَيَّ صَلَاةً. (ت Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kıyâmet gününde insanların bana en yakını (şefâatimi en çok hak edenleri), bana en çok salevât getirenleridir.” (Sünen-i Tirmizî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 2, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ خَافَ اللهَ خَافَ مِنْهُ كُلُّ شَيْءٍ وَمَنْ خَافَ غَيْرَ اللهِ خَافَ مِنْ كُلِّ شَيْءٍ. (هب Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim Allah’tan korkarsa her şey ondan korkar, kim de Allah’tan başkasından korkarsa, o her şeyden korkar.” (Beyhakî, Şuabü’l-Îmân)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Ocak 1, 2019

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا دَخَلَ الرَّجُلُ بَيْتَهُ فَذَكَرَ اسْمَ اللهِ حِينَ يَدْخُلُ وَحِينَ يَطْعَمُ قَالَ الشَّيْطَانُ :لَا مَبِيتَ لَكُمْ وَلَا عَشَاءَ هَهُنَا… (حم Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kişi evine girdiğinde; içeri girerken ve yemeğe başlarken Allâhü Teâlâ’yı zikrederse (Besmele çekerse), şeytan (yardımcılarına) ‘Size burada kalacak yer ve yiyecek […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Aralık 7, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا أَقَلَّ الرَّجُلُ الطُّعْمَ مُلِئَ جَوْفُهُ نُورًا. (جوامع) Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Kişi yemesini azalttığı zaman içi (kalbi) nurla doldurulur.” (Suyûtî, Cem’ul-Cevâmi’)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Kasım 9, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِذَا رَأَى أَحَدُكُمُ الرُّؤْيَا يُحِبُّهَا فَإِنَّهَا مِنَ اللهِ فَلْيَحْمَدِ اللهَ عَلَيْهَا وَلْيُحَدِّثْ بِهَا.(خ Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Sizden biriniz hoşuna giden bir rüyâ görürse muhakkak o Allâhü Teâlâ’dandır. Bu rüyâsı üzerine Allâhü Teâlâ’ya hamdetsin ve rüyâsını başkasına da anlatsın.” (Sahîh-i Buhârî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 31, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ غَدَا إِلَى الْمَسْجِدِ لَا يُرِيدُ إِلَّا أَنْ يَتَعَلَّمَ خَيْرًا أَوْ يُعَلِّمَهُ كَانَ لَهُ كَأَجْرِ حَاجٍّ تَامٍّ حَجُّهُ. (طب Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Kim bir mescide sadece bir hayrı öğrenmek veya öğretmek maksadıyla giderse onun için makbul bir hac yapan hacının ecri gibi ecir vardır.” […]

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 30, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: تَعَلَّمُوا الْعِلْمَ قَبْلَ أَنْ يُقْبَضَ فَإِنَّ قَبْضَ الْعِلْمِ قَبْضُ الْعُلَمَاءِ وَإِنَّ الْمُتَعَلِّمَ وَالْمُعَلِّمَ فِي الْأَجْرِ سَوَاءٌ. (موطا Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Yeryüzünden kaldırılmadan önce ilmi öğreniniz. Muhakkak ilmin kaldırılması âlimlerin kaldırılmasıdır. Ve muhakkak ilim öğrenen ve öğreten ecirde müsâvîdirler.” (İmam Mâlik, Muvattâ)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 29, 2018

عَنْ حَارِثَةَ بْنِ النُّعْمَانِ رَضِىَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: سَمِعْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: مُنَاوَلَةُ الْمِسْكِينِ تَقِي مِيتَةَ السُّوءِ. (طب Hârise bin Nu’mân’dan (radıyallâhü anh) rivâyet olundu: Peygamber Efendimizin (sallallâhü aleyhi ve sellem) şöyle buyurduklarını işittim: “Hiçbir şeyi olmayan yoksulu yedirmek; sadaka vermek, kötü ölümden muhâfaza eder.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 28, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: خَيْرُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ. (خ Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Sizin en hayırlınız Kur’ân-ı Kerîm’i öğrenen ve öğreteninizdir.” (Sahîh-i Buhârî)

No Comments »

Günün Hadisi Şerifi

Temmuz 27, 2018

قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّ اللهَ فَرَضَ فَرَائِضَ فَلاَ تُضَيِّعُوهَا وَحَرَّمَ حُرُمَاتٍ فَلاَ تَنْتَهِكُوهَا. (قط Resûlullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem)buyurdular: “Muhakkak Allâhü Teâlâ bir takım şeyleri farz kıldı, sakın onları (terk ederek) zâyi etmeyin. Bir takım şeyleri de haram kıldı, sakın onlara da yaklaşmayın.” (Sünen-i Dârekutnî)

No Comments »

BUGÜNÜN İNCİLERİNİ TAKİP ET